Psychotesty pro řidiče

Podle novely zákona č. 48/2016 , kterou byl novelizován zákon č.361/2000 Sb. dne: 20.2.2016
poskytuje naše akreditované pracoviště (pod č.j.: 164/2012-160.OST/3) dopravně psychologické vyšetření pro všechny skupiny řidičů:

profesionály, řidiče kamionové i autobusové dopravy
učitele autoškol
řidiče vybodované
žadatele o vrácení řidič. oprávnění
stárnoucí řidiče se slábnoucími kognitivními funkcemi
řidiče s poúrazovými stavy, po prodělaném onemocnění CNS, klienty neurologie


Kdo je povinen tyto testy absolvovat? Přečtěte si citaci zákona.

Dopravně psychologické vyšetření obvykle trvá 3 hodiny. Délka vyšetření je podmíněna jeho účelem a také individuálním pracovním tempem.

Foto

Vyšetření realizujeme s pomocí nejmodernější dopravně psychologické baterie Schuhfried Traffic, která pochází od výrobce s nejdelší tradicí v oblasti dopravní psychologie v Evropě, vychází z nejnovějších vědeckých studií. Zahrnuje unikátní modul neuronových sítí, který neposuzuje dosažené výsledky izolovaně, ale výsledky z jednotlivých měřených oblastí propojuje a díky tomu lze měřit i možné kompenzace slabších schopností řidiče vyššími, aby byla bezpečnost řízení zachována. Zaručuje tak spolehlivé posouzení výkonových i osobnostních předpokladů řidičů. Výsledky dopravně psychologického vyšetření Schufried jsou oficiálně akceptovány ve většině zemí Evropy.

Vyšetření u nás řidiče baví, neboť některé metody simulují dopravní situace, je to jako „hra“, navíc cítí, že to má smysl.

Co je nutné si přinést na vyšetření s sebou 

  • občanský nebo řidičský průkaz
  • výpis z evidenčí karty řidiče z odboru dopravy (nikoli z Czech Pointu nebo České pošty)
  • posudek o zdravotní způsobilosti, který není starší než 30 dní
  • kompenzační pomůcky, nosí-li je řidič (jako brýle nebo naslouchadlo)

Před vyšetřením je dobré být vyspalý, odpočatý, v dobré kondici. Malé občerstvení dostane řidič u nás.

Co u nás řidiči nejvíce oceňují

Velkou pozornost věnujeme závěrečnému rozhovoru s řidiči nad všemi výsledky a souvislostmi, tato část práce bývá také řidiči, kteří prošli vyšetřením u nás, nejvíce oceňována. Stejně jako individuální přístup, příjemné, bezpečné a povzbuzující prostředí s milým personálem, kávou či čajem. Výsledky vyšetření si řidič odnáší s sebou.

Dopravní psycholog jako rodinný lékař

Provázíme řidiče mnoha lety jejich kariéry. Sledujeme dlouhodobě jejich zdravotní stav a poskytujeme podporu zdraví (vč. anti - aging programu, rehabilitace kognitivních schopností) tak, aby si svou schopnost řízení udrželi dlouhá léta. Opakované vyšetření má tu výhodu, že řidič sám vidí, jak se jeho schopnosti v čase vyvíjejí.

Vymezení skupin řidičských oprávnění - čtěte zde.