Psychoterapie individuální, párová, rodinná

Individuální terapie

Individuální terapie vždy vychází ze zakázky klienta jakéhokoli věku.
V dospělém věku se na naši ambulanci obrací ti, kteří pro sebe hledají řešení v situaci, která se v jejich životě vyskytla nebo trvá.
Zpravidla chtějí svoji terapii cílit na:
• problémy, které vyplývají z jejich osobnosti a které je provází po kratší či delší časový úsek jejich života, klienti chtějí něco změnit
• schopnost porozumět sobě samým a schopnost smysluplně naplnit svoji cestu
• vztahy v rodině i v zaměstnání
• techniky práce se stresem, schopnost žít ve vnitřním klidu a v souladu sám se sebou
• přetrvávající bolesti či zdravotní komplikace, psychosomatika
• různé úzkosti, strachy, fobie, deprese
• rozhodnutí o dalších životních krocích
• přechodové rituály, rozloučení se s někým, něčím a ukončení předešlé etapy života
• krizovou podporu v mezní situaci, kdy se ocitli sami nebo jejich nejbližší v přímém ohrožení života nebo se stali obětí násilného činu, potřebují se zbavit přetrvávajících obrazů či pocitů

Terapeutický přístup vždy vychází z osobnosti a potřeb klienta, má eklektický charakter, spojuje v sobě několik účinných postupů.

 Individuální terapie 2
 

Párová terapie

Párová terapie provází klienty různých věkových kategorií, provází všemi etapami vývoje vztahu, které mají své nezaměnitelné úhly pohledu, :
(zamilovanost a otevření se novému vztahu řeší i lidé vysokého věku stejně tak, jako péči o dítě, event. rozvod plánují studenti )

• v počáteční fázi, kdy pomalu přestávají fungovat růžové brýle
• v přípravné fázi jeho stabilizace, při řešení jeho perspektiv , před uzavřením manželství či jiné podoby trvalejšího vztahu
• v období krizí a konfliktů hledá cesty k vnitřní i vzájemné harmonii
• v kolemrozvodové etapě, kdy je nutné podpořit klienty před, při a po rozvodu, spolu s nimi hledat optimální cesty řešení všech souvisejících oblastí
• zejména porozvodová etapa bývá podceňována z pohledu potřeby mobilizace sil
• stabilizace emocí, klienti bývají velmi často oslabeni maximálním až nadlimitním  výdejem energie z předešlé historie vztahu i své osobní, proto někdy snáze podléhají různým bolestem a nemocem, potřebují se zahojit , posílit a osvobodit sebe sama , ukončit jednu etapu svého života, aby mohli jít dál
• navazování mimomanželských vztahů z pohledu obou partnerů původního vztahu, všech zúčastněných
• péče o dlouhotrvající vztah, jeho kultivace, rozvoje 

Rodinná terapie

Proč terapie celé rodiny, když problém (největší) má většinou jeden či dva její členové?
Podoba rodiny procházela v různých dobách v různých částech světa mnoha proměnami a ani dnes není její podoba zcela jasná, přestože její význam je pro každého člověka a tím i celou planetu zásadní . Dnešní rodiny v našich krajích mají nejen dva rodiče s jedním či více dětmi, ale mají i jen jednoho rodiče, či více rodičů, různého nebo stejného pohlaví, nacházejí se v různých fázích různých rekonstrukcí, jindy jsou děti bez rodičů… Přitom všechno důležité o sobě, o světě, o komunikaci se člověk učí právě v těchto různých systémech, které se od sebe často zásadně liší.
Na základě osobnosti tady vzniká základní obraz o sobě samém, o druhých, o světě. Na těchto obrazech pak vznikají životní příběhy dobra a zla , stability či chaosu.
Obrazy a příběhy si pak člověk z rodiny přenese do školky, do školy , do zaměstnání , do správy státu, do stále širšího přediva vztahů, které si během života vytváří. Tady komunikuje , řeší, dožaduje se svým specifickým způsobem…., při tom jaksi automaticky předpokládá, že ten druhý to má v sobě vytvořené a nastavené stejně. Tak lehce vzniká nedorozumění…
Podoba rodiny spoluvytváří podobu „světa“.

Přístup naší ambulance k rodinné terapii je , stejně jako v jiných oblastech, eklektický, tzn. prolínají se v ní různé přístupy, ač původní kořeny vychází ze systemických pohledů. Podle nich rodina funguje jako systém, ne jako pouhý součet jednotlivých částí. Každý pohyb jediného kolečka v hodinovém stroji ovlivní všechna zbylá kolečka. Rodina jako systém má tendenci zachovávat určitou rovnováhu ve vztazích. Povahu rodinné rovnováhy určuje charakter manželského vztahu, který se promítá do podoby rodičovského chování. Členové rodiny udržují rovnováhu otevřeně či skrytě. Proto některý z členů může na sebe vzít příznaky obtíží či nemoci až tak, že deformuje vlastní vývoj proto, aby zachoval rovnováhu, zachránil vztah. Dochází ke změnám v energetických tocích či k jejich posilování a kotvení … Nejčastěji tady se rodiče obrací o pomoc.